lunedì 25 febbraio 2008

Pendimi i Xhemit

E Shtune, 12 Janar 2008

Nese do t’i jepnin nje shans te dyte per t’ia nisur edhe nje here nga fillimi karrieren televizive, Xhemi Shehu nuk do te kishte pranuar me kurre te behej Velina e “Fiks Fare”. Eshte penduar per gjithcka ka bere me pare. Ndaj, tani po perpiqet te realizoje gjera me serioze. Te cilat ajo na i zbulon ne kete interviste.Xhemi Shehun, bukuroshen qe u be sa hap e mbyll syte e famshme, prej Top Channel-it, e qe me pas do te shfaqej dhe ne ekranet italiane, tani nuk ke me asnje shans ta shikosh ne ndonje spektakel a emision televiziv. Duket se ka hequr dore nga jeta prej veline, qe bente dikur. Ndaj me shume se neper studiot televizive apo kafenete luksoze te Tiranes tani e gjen ne mjediset e Universitetit Evropian te Tiranes.

E pa trukuar dhe e veshur sportive, kalon oret duke ndjekur me kujdes leksionet e seminaret e duke lexuar ne biblioteken e shkolles. Tashme eshte e bindur t’i perfundoje studimet e te mund ta marre me ne fund nje diplome, ndersa kjo eshte e treta here qe nis universitetin.

Nderkaq, jashte mureve te atij universiteti e larg orareve te mesimit, i kushton gjithe kohen e nevojshme te dashurit te saj, Visit. Asgje me shume se kaq? Lexoni intervisten qe Xhemi ka dhene per “Koha VIP”, qe te zbuloni dicka me shume se kaq.Si shkon nje dite e jotja tani?

Pas zgjimit me shume zor ne mengjes, duke rrezikuar oret e para te mesimit, marr mungesa (aty ku me lejohet) gjithmone ne oret e para. I jam rikthyer jetes normale, pa makijazh, me nje ndjenje pertacie per t’u kujdesur per veten. Pjesa me e madhe e dites kalon ne auditor, biblioteke, kafet perreth universitetit dhe shtepi. Kam hequr dore edhe nga palestra dhe pak kohe ne darke ja kushtoj shokut. Asgje me shume se kaq! Ky eshte rituali im i tanishem.

Ritual qe duket se eshte kryekeput ndryshe nga atehere kur angazhimi yt ishte televizioni, spektaklet... A ndjehesh me mire keshtu?

Ne fillimet e daljes sime ne ekran, kam qene ne universitet, studioja anglisht dhe kur nisa te dilja te “Fiks Fare” nuk mundesha t’i ndiqja te dyja, pasi ishin ne te njejtin orar, ndaj edhe zgjodha te lija shkollen, me mendimin se do ta rifilloja. Por, puna ndoqi punen dhe kurre s’u bera mbare te mbaroja nje shkolle. Me pas, mora vendimin per te shkuar ne Itali, por edhe atje ose do te punoja, ose do te studioja, te dyja nuk mund te shkonin ne asnje menyre. U ktheva per te qene serish ne “Portokalli”, qe per arsye te ndryshme nuk munda te jem dhe vendosa te provoja te beja edhe shkollen. S’di te them fatmiresisht apo jo qe nuk jam ne “Portokalli”, pasi vetem keshtu po i kushtohem shkolles teresisht, se ndryshe do te me mbeste pergjysme edhe kjo tentative e trete per t’u diplomuar. Po ka shkuar vone duke u marre vetem me pune e jo me shkolle, tani dua ta perfundoj.

Kur ti u largove ne Itali, u thuren shume thashethemet per te shpjeguar arsyet e ikjes tende. Ne fakt, c’ndodhi realisht?

Isha e lodhur dhe doja te ndryshoja ambient. Kisha kohe qe doja te shkoja ne Itali, thjesht prita te largohesha me vize studenti dhe te qendroja deri ne perfundimin e studimeve. Edhe nga ana profesionale, ne fillim shkoi mire gjithcka. Beja fotomodelen, nje pune e veshtire kjo, por ja qe e bera. Do te filloja edhe tek emisioni “Ciao Darvin”, i Paplo Bonolis, qe po transmetohet aktualisht. Audicionin e fitova qe ne prillin e vitit te shkuar, por xhirimet ishin ne tetor-nentor dhe une humbisja dy muaj nga shkolla. Kete here vendosa te mos e le shkollen pas dore. Atje kisha pune te perkohshme dhe shkollen s’po e frekuentoja sic duhej, e nese do te qendroja atje, nuk kisha asgje te sigurt. Kuptova qe Italia nuk ishte per mua dhe kaq. Ndjehem mire me kete zgjedhje qe kam bere tani. Pash se si funksiononte atje televizioni. Kriteret per te qene ne ekran si prezantuese atje jane kryekeput te ndryshme nga ketu. Te kalosh me pare nga shefat, nuk ben per mua, ndaj edhe jam ketu, e kenaqur!

Po atyre qe s’ju ke kthyer pergjigje per thashethemet, c’do u thuash?

Te gjithe ata qe folen, vete i hapen thashethemet e vete i mbyllen. S’kam nder mend t’i jap me shume rendesi asaj cka nuk ka vertet rendesi per mua.

Ne Itali bere per pak kohe fotomodelen. A do te pranoje te pozoje nudo?

Jo! Me kane propozuar te pozoja per revisten “Fox Women”, me nje foto nudo vetem te pjesa e gjoksit, qe do te vihej ne kopertine, ndersa ne brendesi do te botohej CV-ja ime. Ishe reviste per ato femra qe kerkonin te lancoheshin dhe qe shkonte gjithandej. Une s’e pranova, vetem sepse nuk e ndjeja se doja ta beja nje gje te tille. As kam per ta bere kurre! Mua me duket shume vulgare.

U shfaqe per te paren here te “Fiks Fare”, si u gjende aty?

Kur kam filluar une te dal te “Fiksi” ishte ndryshe, pasi nuk dilnin vajza me shumice, sic po shohim sot. Prinderit me kundershtuan shume, dhe as vet s’e di se si perfundova duke ua mbushur mendjen. Them se ata nuk i zhgenjeva, por e them me bindje qe une jam zhgenjyer. Po te kthehesha pas, nuk do e beja serish te njejten gje! Une s’e dija se cfare do ndodhte, sepse po ta dija... Por ishte ai qejfi i adoleshentes per te dale ne ekran! S’kisha kohe as per te menduar, me kapi entuziazmi i momentit.

Pa “Fiks Fare” nuk do te kishte emisione te tjera...

Jam penduar njesoj, dhe pse jam e ndergjegjshme se pa ate s’do te kishte asnje prej emisioneve te tjera me pas ne ekran. Por, edhe duke e ditur kete, serish s’do e beja, natyrisht nese do kisha pjekurine e sotme. Nje gje eshte e sigurt, nese do kisha trute qe kam tani s’do e kisha bere Velinen te “Fiks”-i.

Lidhja jote me Visin u be publike, krejt pa dashje, kur dolen fotot e para te paparaceve qe ju kishin ndjekur. A ishe e pergatitur per kete?

Po, gjithcka nisi kur doli nje foto e imja dhe te jem e sinqerte m’u duk vetja “e shitur”, sepse informacioni doli nga nje shoqe e Visit. Nuk isha fare e pergatitur, pasi, si cdo njeri ne hapat e tij te pare, nuk eshte gati t’ia tregoje te gjitheve lidhjen e tij intime. Me pas dolen fotot ne Voskopoje, ku ishim te dy. S’dua qe jeta personale e dikujt te trajtohet pa pike pergjegjesie, pasi te gjithe kemi familje dhe keto jane ceshtje delikate. S’i intereson askujt se me ke shoqerohem une, po jane thashetheme qe te gjithe i bejne kafeve dhe une nuk ndjehem mire.

Ne gjithe keto kane folur te tjeret per lidhjen tuaj, ndersa ti pothuajse ke folur fare pak. Si shkon ne te vertete kjo marredhenie?

S’kam preferuar te flas asnjehere per jeten time private, pasi eshte dicka qe nuk dua te preket. Askujt nuk i intereson sa e lumtur eshte Xhemi. Por ajo eshte publike tani dhe une ju them se shkon shume mire dhe jam e lumtur me te, shpresoj per me mire.

Nuk i trembesh fejeses apo me tej?

Nuk i trembem asgjeje, perderisa mes nesh do te shkoje mire cdo gje.

Po Visi, si ndjehet kur flitet per ju?

Nuk dua dhe s’kam se si te flas ne emer te tij. As per mua dhe as per te nuk eshte aspak e kendshme, qe dicka e jona, shume intime te behet publike.

Xhemi dhe familja ne c’raporte jane?

Shume te mira. Me kane mbeshtetur, por edhe kundershtuar, por kemi mundur te gjejme kompromis, dhe jam shume e lumtur qe kam dy prinder te mrekullueshem. Puna qe kam bere deri tani nuk eshte e lehte, por ata kane ditur te me qendrojne prane dhe jam shume me fat per kete.

Festa e 25-vjetorit ne Mavrove

Kane mjaftuar ditet e pushimit nga shkolla per t’ju larguar zhurmes se Tiranes. Debora e pikes turistike te Mavroves qene edhe pushimet dimerore te Xhemi Shehut, ku ka kaluar edhe 4 janarin, diten e 25-vjetorit te lindjes, sigurisht perkrah Visit, te dashurit te saj. Ndersa festat e fundvitit i ka kaluar ne menyren me tradicionale te mundshme, deri ne mesnate ne shtepi, e me pas levizja e zakonshme ne ato vende argetimi qe ofron Tirana.

fonte http://www.kohajone.com

venerdì 22 febbraio 2008

.;) Associazione sordomuti in Albania a Fier

L'associazione per i sordomuti aiuta molte persone con problemi mentali, e i sordomuti.
L'associazione si trova nella città di Fier..
mercoledì 20 febbraio 2008

A volte i sogni si avverano! E questo è quanto è successo al pugile della Boxe Spoleto, il pesosuperleggero DENIS HASAN!!


Come avevamo avuto modo di comunicare qualche tempo fa, la Soc. Boxe Spoleto aveva
miracolosamente allacciato rapporti con al Federazione Boxe di Albania mirati a fare entrare il proprio atleta nella Squadra Nazionale di quel paese che avrebbe partecipato al Torneo di selezione Olimpica di Roseto degli Abruzzi: 1° AIBA European Olympic Boxino Qualifyng Tournament.

Tale importantissimo avvenimento sportivo, per la prima volta in Italia, è valido per la qualificazione diretta alle Olimpiadi di Pechino 2008 e vi parteciperanno ben 43 Squadre Nazionali in rappresentanza di altrettante Nazioni. Dopo numerosi contatti tra la Federazione albanese e la Boxe Spoleto, non ultimo i colloqui intercorsi tra il Tecnico federale albanese Zef NDOUE e l’alleanatore della Boxe Spoleto, Gianni Burli, il pugile DENIS HASAN è stato convocato a Tirana ad un raduno collegiale.
Ebbene oggi possiamo confermare che ad una così importante manifestazione di caratura mondiale come il Torneo di Qualificazione Olimpica, sarà presente anche il pugile della Boxe Spoleto, il quale è stato inserito, grazie alla sua competitività, nella Squadra Nazionale di Albania.

Infatti nel “ Team Composition” emanato dall’AIBA International Boxing Association, la formazioneNazionale d'Albania è così composta:Team Leader: Xevat MUEDINI Presidente della Federboxe di Albania;Coachs: Zef NDOU e Gesim ZENELLI;Pugili Kg: 51 Feliks KRUJA54 Artur GAVOCI57 Marko XHULIANO60 Enea KOVACI64 DENIS HASAN69 Jetmir KUCI75 Suejeman DASHJA81 Arsen DOKO91 Nelson HYSADavvero una grande soddisfazione sia per il pugile della Palestra di Piazza XX Settembre che ha trovato nella Boxe Spoleto l’ambiente e le persone giuste per farlo stare a suo agio e così dare il meglio di sé e sia per tutti coloro che la sera danno tutto quello che possono nei locali della palestra di pugilato e cioè i
suoi allenatori Gianni e Fabio Biurli.


Il pugile alterna sedute di allenamento con la Nazionale albanese attualmente in preparazione al Centro Nazionale di Assisi, unitamente alle Squadre Nazionali di Francia, Irlanda, Grecia, Lituania, Svezia, Spagna, Ucraina, Estonia, Bielorussia,ad altre nella sua palestra di Piazza XX Settembre sotto la guida del Maestro Gianni Burli che con soddisfazione lo seguirà anche nei combattimenti che lo vedranno protagonista al Torneo di Qualificazione Olimpica. Indubbiamente già partecipare ad un così importante evento in cui avrà la opportunità di cimentarsi con tutti i più forti Campioni del pugilato mondiale è di per sé una occasione unica. Ma se un sogno si è avverato perché non avere fiducia e sali re sul ring con le carte in regola per giocarsi al meglio le possibilità che si hanno? E allora buona fortuna al pugile della Boxe Spoleto, un sodalizio che ancora una volta ha dato dimostrazione di grande capacità oltre che
tecnico e tattica, anche sotto il profilo squisitamente dirigenziale.

http://www.spoletonline.com/

domenica 10 febbraio 2008

OMICIDIO AL PLAYBOY e stato un romeno ad uccidere

OMICIDIO AL PLAYBOY
Convalidato il fermo del romeno

È stato convalidato il fermo di Constantin Neacsu, il romeno trentaquattrenne arrestato dalla Squadra mobile per l'omicidio del Playboy nel quale ha perso la vita Ortek Dani, albanese trentacinquenne. Gli inquirenti hanno trovato nell'appartamento di Neacsu alcuni vestiti appena lavati ma con delle macchie di colore rosa. Con molta probabilità si tratta del sangue della vittima e gli indumenti, di una taglia più grande di quella di Neacsu, potrebbero appartenere all'assassino. Il romeno, dunque, che è accusato di concorso in omicidio, era presente all'aggressione e deve avere anche aiutato il connazionale autore materialmente del delitto a disfarsi, appunto degli indumenti. Neacsu era stato fermato mercoledì scorso. Ora gli investigatori della Squadra mobile continuano a dare la caccia agli altri due romeni che hanno preso parte all'aggressione.


www.gazzettino.it