Passa ai contenuti principali

Post

Visualizzazione dei post da Aprile, 2011

Skandal !! faqja e portit te Vlores ka skaduar Bashkia nuk ka leke ta rinovoj

Faqja e internetit www.portivlore.com ka skaduar qe prej 5 ditesh dhe te gjithe turistat apo shqiptaret qe kerkojen informacion persa i perket portit te rendesishem te qytetit te Vlores gjejen perpare tekstin " kjo faqe interneti ka skaduar"Per te rinovuar nje faqe interneti kushdo e di qe kushton afersisht vetem 40 Euro ne vit.

Edhe portet me te vogla ne bote kane faqet zyrtare te tyre.

www.portivlore.com ka skaduar ne ne 2011/4/21 dhe Bashkia Vlore nuk ka leke te paguaj per ta rikthyer online apo bashkia dhe ministria ja shkarkojen problemin njeri tjetrit ?

Porti Vlores eshte nje nga portet me te rendesishem ne Evrope per kalim pasegjeresh , produktesh dhe eshte vendi ku shqiptaret kane lene leket e tyre !!!!

Po te viziononi www.portivlore.com do te gjeni teksti "Kjo faqe është parkuar, dhe ehte ne pritje të rinovimit ose ka skaduar.Ju lutemi të kontaktoni ofruesin e domanit."


Shqiptaret nuk e meritojen kete !!
Turp!!!

Kakavijë, policia greke s’lejon gruan Çame të hyjë në Greqi

GJIROKASTER-Sapo ka paraqitur dokumentat ku lexohej Vendlindja Cameri, policia greke në pikën kufitare të Kakavijës, në Gjirokastër e nuk ka lejuar Sulltane Bajramin 71 vjec të kapërcejë kufirin dhe të shkelë në tokën greke.
E nisur për në Greqi të vizitojë djalin e sëmurë, Sulltane Nevrusi ka hasur sot në rezistencën e policisë greke që nuk i ka njohur dokumentacionin.
E moshuara shprehet per TVNews24 se disponon Green Card Amerikane, por as kjo nuk i ka vlejtur të kapërcejë kufirin dhe të shkelë tokën greke pasi autoritetet greke kanë lexuar në pasaportën e saj, Vendlindja Cameri. “Ata u justifikuan duke më thënë se nuk disponoj dokumentat e duhura të udhëtimit, por unë kam Green Card Amerikane dhe me të udhëtoj kudo”.

71 vjecarja shprehet më tej se policia greke përvec faktit që nuk respektoi dokumentat amerikane në debat me shqiptaren i kanë deklaruar madje se “Camëria është e Greqisë”.
Sulltane Bajramaj shprehet e indinjuar për këtë pengesë të sotme duke bërë apel shte…

Wendy, qeni më e fortë i botes.. Kliko për të parë fotografitë

Wendy, qeni më e fortë i botes..

Ngelet shtatzane dhe fajëson filmat për të rriturit

Një grua amerikane pretendon të kete ngelur shtatzane pasi ka parë një film per te rritur në 3D. Protagoniste e kesaj historie të pabesueshme është Jennifer Stewart, gruaja e një ushtari amerikan.

Për të mbështetur argumentet e saja, gruaja vuri në dukje se ka lindur një fëmijë me lëkurë të zezë, ndërkohë që ajo dhe burri i saj janë "të bardhë." Stewart ka shpjeguar qe femija ngjan nje nga aktoret te ketej filmi per te rittur.

"Një muaj pas shikimit te filmit, fillova të me merrej mend dhe pas disa kontrolle kuptova qe ishja shtatzënë," tha gruaja 38 vjeçare. Jennifer pranon martesën e saj me njeriun, një ushtarak amerikan, i cili ishte duke shërbyer jashtë vendit mund të jetë në telashe: "Edhe pse burri im me beson mua, martesa ime me im shoq mund të jetë në rrezik, por ai e di qe unë jam besnike. "

Kurse burri i saj Eric Johnson, i cili duket se i jep te drejte te shoqes duke nenzizuar qe: "Kjo histori me ve ne dyshim , por unë besoj në mirësinë e gru…

Rrezikon 10 vjet burg për vjedhjen e një letër higjenike

Ne listen e krimeve më qesharak te vitit ne nje artikull teRussia Todayka shume Kuriozitete

Në veçanti, interessant lajmin e një qytatari polak i cili u arrestua në nje restorant ne Varshavë për vjedhje e nje rrotulli letër higjienike. Edhe pse krimi mund të duket nje gje qesharake hajduti tani përballet me nje gjyq qe mundet ti heqe 10 vjet liri. Në fakt, ai per te vjedhur letren higjenike kishta shkallmuar me forcë ku ndodhej letra higjenike e fiksuar ne banjo. E gjithe aparatura e mbajtjes se letres higjenike kushton 120 Dollar. Me këtë arsye, vjedhja ishte klasifikuar si një "vjedhje me shakallmim", dhe tani njeriu përballet me nje gjyq qe mundet ta dergoje ne Burg

Vogelushi indian ben rekord botëror (ben 1500 ulje ngritje)

Ronak Vitha nga Rajkot, India, ka arritur te beji 1500 pompa(ulje me duart) në 40 minuta ...

Babai i tija eshte trajner i aktoreve te famshem indian.

Qeni mëson të ngasi një skuter

Norman ka fituar famë ndërkombëtare duke mesuar të ngasi një skuter(patina). Ai eshte 20 muajsh. Ju mendoni se është e hershme, por ndoshta nuk është e çuditshme? Pastaj shtoni një detaj të vogël: Norman është një qen.

Norman kishte treguar tërheqje dhe deshironte shpeshhere te ngaste skuterin e vogelushes duke treguar nje zili ne femijet e lagjes ku banonijrn.


Vogelushja Karen Cobb, tregon se me qenin e saj ajo sillet si me nje shokun e vete duke permendur se qeni eshte shume i zgjuar.

Norman,ka fituar katër çmime të para në konkurse të ndryshme të bindjes dhe aftësi për qentë.

Telegraph

Il generale Enrico Tellini ucciso nel confine greco albanese

Il generale Enrico Tellini era un uomo del governo fascista ed era stato inviato in Grecia da Mussolini per traciare il confine tra la grecia e L'Albania. Furono uccisi in 5 nel territorio greco.

Enrico Tellini fu incaricato dalla Conferenza degli Ambasciatori, che era un’espressione della Società delle Nazioni, di tracciare confini chiari tra Grecia e Albania. A Zepi, lungo la strada da Gianina e Kakavia sul confine tra Grecia e Albania il 27 agosto 1923 il generale Tellini e altri quattro della sua squadra furono assassinati dai greci come lo stesso il governo di Mussolini dicchiarava.
Mussolini, da poco al potere, approfittò dell’occasione, con un’azione “squadristica” e di violazione dell’ordinamento internazionale, fece cannoneggiare l’isola di Corfù e la occupò per un mese come ritorsione contro la Grecia, alla quale senza prove certe addossò la colpa dell’eccidio, avanzando con ultimatum la pretesa inaccettabile di 50 milioni di lire (allora un’enormità) come riparazione. Fu…

Busti i Nënë Terezës, vendoset në Augsburg të Gjermanisë.

Nëna Terezë përfaqëson jo vetëm simbolin botëror të humanizmit, por edhe shpirtin human të kombit shqiptar. Kështu është shprehur ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Memli Krasniqi gjatë përurimit të shtatores se humanistes shqiptare Nëna Terezë, në Augsburg të Gjermanisë.

Zbulimi i kësaj shtatore, është bërë në praninë e shumë qytetarëve, shqiptarë e gjermanë, kryetarit të këtij qyteti Peter Grab dhe ambasadorit të Republikës së Kosovës në Gjermani, Vilson Mirdita.

Ministri Krasniqi në fjalën e tij po ashtu ka thënë se kjo shtatore i bën ndër të dy vendeve tona, Kosovës dhe Gjermanisë.

“Shtatorja e nobelistes sonë nderon secilin shqiptar, por prezenca e saj këtu është një nder i madh edhe për Augsburgun dhe qytetarët e tij. Unë besoj se kjo shtatore është edhe një arsye më shumë për thellimin e marrëdhënieve të mira ndërmjet dy vendeve tona dhe në radhe të parë ndërmjet dy popujve tanë”, ka thënë Krasniqi.

Iniciativa e ngritjes se kësaj shtatore ka qenë e familjes Seferi,…

Në Ushtrinë Zvicerane sot shërbejnë mbi 2000 ushtarë që e flasin gjuhën shqipe.

Krenarë që janë shqiptarë, krenarë që shërbejnë në uniformë të Zvicrës

Nefail MALIQI

EKSKLUZIVE: Gazeta „Bota sot“ në mesin e ushtarëve shqiptarë që shërbejnë në Zvicër

Ekipi i gazetës “Bota sot” këtyre ditëve ishte i ftuar mysafir në njërën nga kazermat më të njohur në Zvicër, në atë të Burw -Porrentruy ku tubon qindra ushtarë. Kur e vizituam ishte ditë kur forcat ushtarake zvicerane treguan dhe dëshmuan kapacitetin dhe organizimin ushtarak. Ushtarët ishin të përgatitur mirë, ishin të veshur dhe të armatosur deri në dhëmbë.

Ushtrinë e tyre para publikut, prindërve të ushtarëve dhe autoriteteve politike dhe ushtarake zvicerane ishin të llojllojshme duke defiluar me makineri të rëndë ushtarake nga armët më të thjeshta deri te tanket.Kolonel Tuscher: Ushtarët tanë me origjinë nga Kosova janë shembull i mirë për të tjerët

Kolonel Mayer Tuscher për gazetën tonë „Bota sot” foli fjalë të mira për të rinjtë me origjinë shqiptare. „Të rinjtë shqiptarë me origjinë nga Kosova dhe të tjerë janë ushta…

Serbia shpërblen ushtarët e vet që terrorizuan Ballkanin.

Ministria e Mbrojtjes e Serbisë do t’u ndajë medalje përkujtimore ushtarëve serbë që kanë marrë pjesë në luftërat e zhvilluara në hapësirat e ish-Jugosllavisë gjatë viteve 90-ta. Këtë e bëri të ditur radio gjermane “Deutche Welle”, sipas të cilës medaljet përkujtimore do t’u ndahen vetëm atyre që kanë shërbyer “me nder dhe profesionalizëm”.

Igor Joviçiq, sekretar shteti në Ministrinë e Mbrojtjes, pas reagimeve shumë të ashpra nga rajoni, shpjegon se këto dekorata do të ndahen vetëm për një periudhë të caktuar. “Me medalje mund të dekorohet çdo ushtar i Ushtrisë Serbe, i cili ka marrë pjesë në luftë në periudhën prej 26 qershorit 1991 deri më 19 maj 1992, prej 23 marsit 1998 deri me 26 qershor 1999 si dhe në periudhën 23 mars 2001 deri më 30 qershor 2001. Dekoratat mund t’u jepen ushtarëve të cilët nuk kanë qenë nën hetime dhe nuk janë akuzuar prej ndonjë gjykate në vend apo jashtë vendit”, ka thënë ai.

Gjatë këtyre periudhave për të cilat flet Joviçiq janë zhvilluar gati të gjitha aksio…