Passa ai contenuti principali

Post

Visualizzazione dei post da 2012

Deshmitari okular flet : Ja si ndodhi tragjedia e Himares !!!

Flet dëshmitari Arben Zotaj: “Si ndihmova 4 vajza. Tentova ta parakaloj, nuk e hapi krahun. Unë po udhëtoja me 40 kilometra në orë”
Është dëshmitari kyç okular në tragjedinë e dy ditëve më parë. Për 20 minuta me makinën e tij ka udhëtuar vetëm dy metra larg autobusit me studente që ra në humnerë, rrugës për në Himarë. Ka parë gjithçka, që nga goditjet në bordurë, frenimin e shoferit dhe fluturimin në greminë. Por jo vetëm kaq. Arben Zotaj, nga Tepelena, u ka ofruar ndihmën e parë katër vajzave, të cilat pas rrokullisjes të autobusit kanë dalë jashtë, dy metra poshtë xhadesë. Në intervistën e tij për gazetën, ai rrëfen momentet e tmerrit dhe si ka mundur të transportojë në një makinë katër të plagosurat për në spital. Familjarët e njërës nga studentet e mbijetuara na treguan se një orë pas aksidentit e bija i ka telefonuar nga numri juaj për t’i thënë se është mirë. Mund të na thoni si u gjendët pranë së plagosurës? Është njëra nga katër vajzat që unë kam transportuar në spital atë dit…

Arben Llalla: Manipulimi i shqiptarëve mysliman në Maqedoni

fonti :  http://www.zemrashqiptare.net/ PROTESTUAN SHQIPTARËT, POR JO ME KULTURË
Nga Arben LLALLA Protestat që u mbajtën të premten në disa qytete të Maqedonisë që banohen me shumicë nga shqiptarët dolën jashtë kontrollit duke kaluar në degradim të plotë. Që në fillim ata që organizuan protestat nëntokë dhe mbi tokë qëllimisht vunë si parullë kryesore, myslimanet nuk janë terrorist, nuk janë radikal. Por në këto protesta nuk protestuan myslimanët e asnjë bashkësi e kombësive të tjera që i përkasin fesë islame në FYROM si: turqit, torbeshët, boshnjakët, romët, sllavomaqedonasit myslimanë. Këta, nuk dolën në protesta për të vënë nderin e myslimanëve në vend nga ofendimet dhe akuzat e pabaza të zyrtarëve shtetëror. Qeveria e Maqedonisë ka deklaruar pak ditë më parë se janë arrestuar radikal islamik dhe kjo akuzë nuk rëndon vetëm mbi shqiptarët mysliman, por mbi të gjithë myslimanët e Maqedonisë. Myslimanët e kombësive të tjera nuk e prishën rehatinë nga këto akuza, përfaqësuesit e tyre poli…

Albania, autobus con 40 studenti precipita in un burrone

Un grave  incidente stradale si è verificato nel sud dell'Albania a Saranda , dove un autobus con circa 40 studenti a bordo è caduto in un burrone profondo 100 metri.

Secondo le prime informazioni, l'autobus è caduto in un burrone di 100 metri di profondità. Sarebbero gia morti  13 studenti e ci sono molti feriti.
Sul posto si sono precipitati elicotteri e ambulanze dalla capitale per soccorrere i feriti.
I residenti della zona parlano già di molte vittime.


Il genocidio dei greci sulle minoranze albanesi , su donne e bambini

Kjo ishte strategjia e Greqisë e vënë në zbatim "hap pas hapi" në 100 vjet (1844-1944).2012... e më tutje, është një foto jo e këndshme por më duhet ta publikojë që ta dinë edhe gjeneratat e ardhshme se cka ka ndodhur më camët... kërkoj ndjesë për foton... (Në foto paraqitet një vrasje nga barbarët grekë të një nëneje shqiptare me fëmijën mbeshtjellë në krahë...)


Le leggi di Romano Prodi buttarono in mare 108 albanesi nel 1997. - Il ruolo negativo di Prodi nel 1996-1998 in Albania e Kosovo.

Una grande tragedia accadde 15 anni fà nel canale d'Otrando , oggi non ci sono ancora colpevoli ,morirono 108 albanesi e il primo ministro di allora era il premier Romano Prodi.

L'influenza negativa in Albania e Kosovo di Romano Prodi .


Ecco cosa accadde il 28 marzo 1997 nel canale d'Otranto ,un estratto da
http://www.comunismoecomunita.org/wp-content/uploads/2010/03/28_marzo_1997.pdf 
"Un naviglio stracarico di albanesi che cercava di raggiungere le coste pugliesi, la Kater I Rades sarà speronata e affondata da una nave  della Marina militare italiana, la  Sibilla, in ossequio ad una norma voluta dall’allora governo di centro-sinistra (Prodi) che stabiliva il blocco militare
dell’Adriatico. Alle tre del pomeriggio del 28 marzo 1997 salpano dal porto albanese di Valona più
di 140 persone (intere famiglie,  molte le donne, tantissimi i bambini). La Kater I Rades è una piccola  motovedetta militare prevista per trasportare solo nove marinai. Come detto, l’Italia schiera…

Grecia, il dramma della crisi: disoccupazione, giovani in fuga, suicidi

Gli ispettori della troika sono sbarcati ad Atene e il premier Papademos farà di tutto per convincerli: ma intanto come sta reagendo il Paese ad una crisi sempre più opprimente? Disoccupazione giovanile al 30%, fuga dei cervelli e autolesionismo: il declino sempre più inesorabile di una gloriosa nazione


C’era una volta la Magna Grecia, culla della cultura, della democrazia e della scienza. Nel terzo millennio, il Paese ellenico vive sempre di più sulle macerie di quel glorioso e lontano passato, attanagliata da una crisi che mortifica i lavoratori, fa scappare i giovani e, in molti casi, porta addirittura le persone a togliersi la vita.

Per la Grecia sembra persino finito il tempo delle violente rivolte che negli ultimi mesi hanno incendiato la vita sociale del Paese, lasciando ora spazio alla rassegnazione. Lo scorso novembre il governo è caduto, sostituito, un po’ alla Monti-maniera, da un esecutivo tecnico guidato da Lucas Papademos, ex vice direttore della Bce. Figura autorevole…